Почуйте нас, об’єднайте свої зусилля, щоб стомовані хворі відчули себе захищеними для подальшого життя

У Києві Національна Асамблея інвалідів України спільно з ГО «Спілка інвалідів стомованих хворих «Астом-Ілко» провели конференцію «Інтеграція стомованих хворих у суспільство. Проблемні питання та шляхи їх вирішення», головна мета якої підвищення рівня кваліфікації в громадській роботі, планування їх діяльності, сприяння ефективній співпраці з органами державної влади, розвитку співробітництва.

Почуйте нас, об’єднайте свої зусилля, щоб стомовані хворі відчули себе захищеними для подальшого життя

Участь у заході взяли лідери, керівники і фахівці громадських організації людей з інвалідністю, зокрема стомованих хворих з різних областей України, а саме: Черкаська, Львівська, Волинська, Дніпропетровська, Одеська, Полтавська, Харківська, Чернівецька, Тернопільська, Чернігівська та Київська.

У Конференції також взяли участь представники Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства соціальної політики, Секретаріату Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю, Секретаріату Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників АТО та людей з інвалідністю, Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, Фонду соціального захисту інвалідів, представники міжнародних компаній в Україні виробників виробів медичного призначення, зокрема: «Колопласт А/С»; «КонваТек» (Велика Британія); «Б.Браун», а також лікарі Київської міської клінічні лікарня № 18 та Київської міської клінічної лікарні № 15.

Під час заходу було висвітлено багато проблемних питань у сфері профілактики та лікування хвороб, внаслідок яких необхідне хірургічне втручання з результатом виведення стоми; питання реабілітації стомованих хворих після операції та повернення до соціально-активного життя; забезпечення зазначеної категорії населення виробами медичного призначення, основи діяльності громадських організацій щодо захисту інтересів осіб з інвалідністю тощо.

«Ми всі є свідками катастрофічного стану стомованих хворих в Україні. Проблема загострюється на фоні зростання соціальних хвороб, «молодшання» онкології, низького рівня матеріального забезпечення, підвищення цін на проживання та на засоби догляду за стомою, відсутності належної державної підтримки, – зазначили в своїх виступах учасники Конференції. – У свою чергу, МОЗ України представляється як окрема держава в Державі зі своїм статутом, наказами, вимогами, не звертаючи увагу на те, що стомовані хворі в України бідують та кинуті на призволяще, на нагальні питання не отримують жодної відповіді по суті проблеми протягом вже 10 років. Чому фахівці, які несуть відповідальність за покращення життя стомованих хворих, байдужі до наших проблем, до цього часу у місцевих закладах охорони здоров’я відсутня Програма забезпечення осіб з інвалідністю – стомованих хворих, реабілітації та оздоровлення даної групи населення», – наголосили учасники заходу.

Почуйте нас, об’єднайте свої зусилля, щоб стомовані хворі відчули себе захищеними для подальшого життя

Кожен громадянин України, який внаслідок операції отримав інвалідність, у саму тяжку хвилину розраховує на підтримку Держави у вигляді належної медичної допомоги, соціального забезпечення, реабілітації для подальшого життя.

Учасники Конференції стурбовані з приводу того, що на даний час у всіх регіонах України, не виконується чинне законодавство України, щодо забезпечення стомованих хворих засобами догляду за стомою (калоприймачами).

Без створення правової бази та прийняття нормативних документів, всі дії будуть мати разовий характер.

Без успішної взаємодії представників трьох секторів економіки, у форматі соціального партнерства, буде неможливим.

Учасники Конференції звернулись до органів законодавчої та виконавчої влади усіх рівнів з проханням вжити відповідних заходів щодо покращення становища стомованих хворих в Україні, зокрема:

  1. Кабінету Міністрів України:

1.1. доручити МОЗ у 2016 році розробити та подати в установленому порядку на розгляд Уряду зміни до Порядку забезпечення інвалідів і дітей-інвалідів технічними та іншими засобами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1301, щодо:

  • визначення щомісячного нормативу видачі на одну особу калоприймачів відповідно до типу та виду (однокомпонентний, двокомпонентний, мішок відкритий/закритий) та сечоприймачів з урахуванням фактичних потреб стомованих хворих;
  • доповнення переліку засобів, видача яких регламентується вказаним Порядком, додатковими засобами догляду за стомою, а саме: пастою-герметиком, абсорбуючим порошком, поясом, нейтралізатором запаху, кремом для захисту шкіри. Такими додатковими засобами стомовані забезпечуються за рахунок бюджетних або страхових коштів у всіх пострадянських країнах і Європі;

1.2. доручити обласним, Київській міській державним адміністраціям забезпечити належне виконання статті 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» в частині забезпечення осіб зі стомою виробами медичного призначення, зокрема калоприймачами та сечоприймачами, у тому числі шляхом розроблення та затвердження обласних програм медико-соціальної реабілітації стомованих хворих і прозвітувати про це Кабінету Міністрів України.

  1. МОЗ вдосконалити Форму звітності № 37/1 «Звітність про кількість одержаних технічних та інших засобів інвалідами, дітьми-інвалідами, які перебувають на обліку, та тих, що зняті з обліку, за 20___ рік» та Інструкцію щодо її заповнення, задля того, щоб було зрозуміло чисельність відповідних осіб у регіонах і забезпечення їх потреби у вказаними засобам;
  2. Органам охорони здоров’я:
  • щороку під час розподілу медичної субвенції та коштів місцевих бюджетів ініціювати врахування потреб стомованих осіб стосовно забезпечення засобами догляду за стомою;
  • забезпечити ведення закладами охорони здоров’я обліку осіб зі стомою у відповідності до наказу Міністерства охорони здоров’я від 12.02.2013 р. № 109;
  • перейняти досвід м. Дніпропетровська та Запоріжжя, де закупівля засобів догляду за стомою здійснюється безпосередньо закладами охорони здоров’я, які здійснюють первинний облік осіб зі стомою, оскільки саме такий підхід є найкращим та найраціональнішим, адже він дозволяє забезпечити адресність, врахування індивідуальних потреб стомованих хворих, цільове використання коштів.

Сподіваємось, що досвід роботи громадських організацій стомованих хворих в Україні буде врахований органами державної влади і надані пропозиції використані при розробці та впровадженні проектів нормативно-правових актів, щодо забезпечення людей з інвалідністю – стомованих хворих, відповідно до встановлених норм, надійними сучасними засобами, які дозволять людині жити повноцінним життям, вчитися і працювати в Україні!

Прес-служба НАІУ