Проект, що відкриває нові можливості працевлаштування ВПО з інвалідністю

Всеукраїнське громадське об’єднання «Національна Асамблея інвалідів України» спільно з Української асоціацією фізичної терапії та UCP Wheels for Humanity (США) за підтримки Агентства міжнародного розвитку Уряду США (USAID) реалізують в Україні Міжнародний проект «Тренінги, розширення економічних можливостей, допоміжні технології та послуги медичної/фізичної реабілітації».  Про значимі здобутки проекту та хід реалізації розповіла нам керівник проекту НАІУ Вікторія Назаренко.

Проект, що відкриває нові можливості працевлаштування ВПО з інвалідністю

– Пані Вікторіє, більше року триває реалізація проекту, розкажіть про нього, яку мету ставите перед собою та чого бажаете досягти? Які значимі здобутки можна відзначити вже на даному етапі?

Проект має на меті підтримку зайнятості та працевлаштування внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю, які постраждали внаслідок конфлікту на Сході України, надання реабілітаційних послуг особам з порушенням опорно-рухового апарату, в т.ч. шляхом їх участі в таборах активної реабілітації.

За час роботи проекту понад 400 осіб з інвалідністю звернулися до регіональних офісів проекту. (Від ред. Відкриті офіси у Львові, Вінниці, Краматорську, Маріуполі та Харкові). Це говорить про їх зацікавленість щодо можливості отримання послуг у рамках проекту. Завдяки активній роботі кейс-менеджерів, проведення тренінгів з роботодавцями нами працевлаштовано 90 осіб, тобто кожен четвертий з тих, що звернулися. Щомісячна заробітна плата працевлаштованих складає від 800 грн (при роботі неповний робочий день) до 5000 грн, що сприяє підвищенню економічної спроможності не тільки людини з інвалідністю, а й родини в цілому. Працевлаштовані на такі посади як соціальний робітник, програміст, картонажник, палітурник, кухар, автослюсар, електрик, бухгалтер, майстер цеху, садівник-квіткар, шофер-автонавантажувача, адміністратор тощо. Біля 20 осіб працюють на підприємствах та установах соціальної сфери, в т.ч. підприємствах громадських організацій людей з інвалідністю.

Хочу звернути увагу, що 54 особи отримали сертифікати про закінчення курсів професійної підготовки та перепідготовки, тим самим підвищили свою конкурентоспроможність на ринку праці.

Ми тісно співпрацюємо з Державним центром зайнятості та Фондом соціального захисту інвалідів, що дає змогу поширювати інформацію про проект для залучення цільової групи та мати щомісячний моніторинг вакансій.

Посилено роботу з громадськими організаціями, які представляють інтереси учасників АТО. Як наслідок, 20 осіб-учасників АТО, що отримали поранення скористувалися послугами проекту.

Проведено 5 бізнес-тренінгів з соціального підприємництва в містах Харків, Вінниця, Дніпро, Краматорськ та Львів. Успішно пройшли тренінги понад 80 осіб та отримали сертифікат учасника. 75% учасників виявили бажання відкриття власної справи в майбутньому.

Проект, що відкриває нові можливості працевлаштування ВПО з інвалідністю

– Так, цифри вражаючі, а який внесок у проекті тренінгів для підприємців?

Відповідь на Ваше питання я б розділила б на декілька складових: це просвіта, співпраця та впровадження нових підходів до працевлаштування людей з інвалідністю.

Хочу зауважити, що тренінги в Україні проводились вперше. На них ми говорили про нові тенденції в підходах до питань інвалідніості, про політику Міжнародної організації праці, міжнародних великих бізнес-стуктур та українських компаній щодо працевлаштування осіб з інвалідністю.

Основна мета – зміна світогляду та підходів роботодавців до питань працевлаштування осіб з інвалідністю. На наш погляд, данні тренінги надали можливість учасникам отримати відповідні знання (і це підтвердили оціночні анкети), навідь стимулювали работодавців до роботи з персоналом компаній. Маю на увазі навчання персоналу щодо ставлення до робітників з інвалідністю, бо майже всі учасники запевнили, що ніколи не проводили такі навчання зі своїми співробітниками.

Аналізуючи ситуацію ми також помітили, що міжнародні компанії, які працюють в Україні не завжди дотримуються «політики рівності», що запроваджені в «штаб-квартирах», або так званих головних офісах. Наприклад, мережеві отелі, супермакети, або консалтингові компаніїї.

Наше завдання було показати, що для роботавця головне – професійний рівень людини, а не її інвалідність.

– Розкажіть про Табори активної реабілітації? Що таке активна реабілітація? Яка їх мета?

Взагалі активна реабілітація – це цілий комплекс заходів із застосуванням засобів фізичної культури та спорту, скерованих на самообслуговування, максимальну незалежність у повсякденному житті та побуті людини, що зазнала важких уражень опорно-рухового апарату або сенсорних функцій організму внаслідок травми, поранення чи захворювання. Основними складовими процесу активної реабілітації є фізична, психологічна та соціальна реабілітація. І саме в цьому головна мета наших таборів – досягнення людиною з функціональними порушеннями, максимальної незалежності від сторонньої допомоги, і тим самим, покращення якості свого життя. А табір активної реабілітації (ТАР) – це один з методів відновлення фізичного та соціального стану людини.

У рамках проекту заплановано шість таборів. У цьому році вже проведено три. Партнером в організації таборів виступає Всеукраїнська громадська організація інвалідів «Група активної реабілітації». Чимало реабілітологів, які працюють в профільних медичних закладах, в тому числі військових шпиталях для обміну досвідом висловили своє бажання брати участь у якості фахівців під час проведення таборів. Також слід зазначити, що завдяки включенню цих фахівців до роботи в ТАР підвищено якість реабілітаційних послуг для ОЗІ.

Проект, що відкриває нові можливості працевлаштування ВПО з інвалідністю

– Які перешкоди, на вашу думку, мають негативний вплив на реалізацію проекту?

Залишаються незмінними зовнішні інституційні бар’єри: відсутня державна програма забезпечення житлом ВПО, зокрема ВПО з інвалідністю; потребує більш ефективної підтримки з боку держави процесу працевлаштування та зайнятості осіб з інвалідністю; відсутня державна фінансова допомога на створення (заснування) власного бізнесу чи підприємства громадської організації людей з інвалідністю; роботодавці пропонують низький рівень заробітної плати та неконкурентні вакансії для ВПО або взагалі відмовляються брати на роботу ВПО. Суттєвою перешкодою також є неналежне чи недостатнє забезпечення на державному рівні осіб з інвалідністю засобами технічної реабілітації та особистої гігієни.

Якщо говорити про самих ВПО з інвалідністю, то вони мають достатньо низку мотивацію до працевлаштування і тому неактивно долучаються до пошуків можливого місця працевлаштування. Чимало з них сподіваються на повернення на постійне місце проживання.

Під час проведення тренінгів з соціального підприємництва та аналізу анкет учасників нами встановлено, що маючи велике бажання відкрити власний бізнес, ВПО з інвалідністю не завжди мають широке розуміння проблем та необхідності їх самостійного вирішення, що виникають під час здійснення підприємницької діяльності. Тому виникає потреба у проведенні більш широкого кола тренінгів. Наприклад, з організації продажу та просування товарів на ринку, організації реклами продукції, знання податкового та трудового законодавства тощо.

– Пані Вікторіє, у квітні НАІУ оголосила про проведення конкурсу міні-грантів на відкриття власної справи. Розкажіть про конкурс, можливо вже є результати? Які цікаві ідеї були підтримані? І які були критерії відбору?

Так, 10 квітня розпочався конкурс, що направлений на підтримку зайнятості та працевлаштування, розширення економічних можливостей осіб з інвалідністю, зокрема  внутрішньо переміщених осіб,  які постраждали внаслідок конфлікту на Сході України та членів їх сімей  як на відкритому ринку праці так і шляхом відкриття власного бізнесу.

За період з 10 квітня по 30 червня 2016 року (перший етап конкурсу) на розгляд Грантового комітету конкурсу надійшло понад 90 заявок на надання міні-гранту. Серед бізнес-ідей, які подані на розгляд, запропоновано: створення майстерні з ремонту мобільних телефонів, планшетів, комп’ютерів та продаж аксесуарів; пошиття та ремонт одягу; створення торгівельних місць з продажу продуктів сільськогосподарської продукції, продуктів харчування, товарів для дому; надання перукарських послуг та послуг манікюру, педикюру; проведення ремонтних робіт житлових приміщень; бухгалтерські, консалтингові, юридичні, освітні послуги,тощо. Близько 70 % поданих заявок мають за місце своєї реалізації невеличкі міста та села.

Серед учасників конкурсу: внутрішньо переміщені особи з інвалідністю, зокрема зі Сходу та Криму, члени їх сімей та особи з інвалідністю, що проживають на території, яка межує з окупованою територією, а також учасники АТО, що отримали поранення.

Критеріями відбору Грантовим Комітетом заявок були: коректність заповнення заявки; відповідність проекту основній меті проекту; актуальність; приоритетність цільової групи; міра очікуваного покращення якості життя цільової групи, а також ефективне використання фінансових коштів: чіткість бюджету, цільове використання засобів, реалістичність і обґрунтованість витрат, наявність власного внеску заявника.

Хочу відмітити активну участь у конкурсі учасників тренінгів з соціального підприємництва по відкриттю власної справи, які провода НАІУ в рамках реалізації проекту у мм. Вінниця, Львів, Дніпро, Краматорськ, Харків.

Розглянувши подані заявки Комітет прийняв рішення про часткову підтримку 25 проектних заявок  на загальну суму близько 360000 грн. (~15000 $ США). Два з них, враховуючи їх сезонне впровадження, вже профінансовані. Це проекти: «Створення дільниці бджоляра» та «Мобільний фаст-фут». Серед підтриманих заявок 5 мають за мету створення та підтримку «сімейного бізнесу».  Список переможців  можна знайти на сайті НАІУ (www.naiu.org.ua).

Національна Асамблея інвалідів України висловлює подяку всім учасникам конкурсу міні-грантів та інформує, що в рамках проекту «TEAM» конкурс триватиме до 30 грудня 2016 року.

Дати наступних тренінінгів з відкриття власної справи вже відомі, заходьте на наш сайт (www.naiu.org.ua), заповнюйте анкету та приймайте участь! Найближчий захід пройде у Дніпрі 25-27 серпня 2016 року.  

Запрошую всіх зацікавлених до тренінгів з соціального підприємництва та участі у конкурсі міні-грантів!

Прес-служба НАІУ