«Щоб влада, громада і медіа працювали як одне ціле, потрібно було їх навчити цьому»: Результати проекту IDEAS Британської Ради в Україні для людей з інвалідністю

23 березня 2016 року Британська Рада та Національна Асамблея Інвалідів України підвела підсумки проекту «Інклюзивні рішення для рівноправного та відповідального суспільства» в Україні. Під час зустрічі партнери презентували результати та досягнення проекту, мета якого – розбудова рівноправного та інклюзивного суспільства.

Щоб влада, громада і медіа працювали як одне ціле, потрібно було їх навчити цьому

В офісі Британської Ради в Україні відбулося підведення підсумків трьохрічного проекту «Інклюзивні рішення для рівноправного та відповідального суспільства». Англійською мовою цей проект називається IDEAS, тобто «Ідеї», однак це також є абревіатурою: InclusiveDecisionsforEqualandAccountableSociety. Його лозунг «Нічого для нас без нас» – своєрідна психологічна настанова, яка змінює підходи не лише представників влади та ЗМІ до питання людей з інвалідністю, але й надихає самих людей з інвалідністю на активні дії.

За три роки активної роботи ми розробили і поширили три посібники «Нічого для нас без нас» (березень 2015 р.) з інклюзивного прийняття рішень для органів влади, недержавних організацій та ЗМІ; провели серії тренінгів для включення людей з інвалідністю в процеси прийняття рішень у жовтні 2014 року, участь взяло 12 тренерів – представників ГО, державних органів влади, ЗМІ. Після цього тренери провели локальні заходи, їх відвідало більше 250 учасників, також було проведено тренінги для помічників народних депутатів Верховної Ради України – березень 2015 р. Ми організували навчальний візит до Великобританії для шести представників влади, громадських організацій та медіа (жовтень 2013 р.) для дослідження процесу відкритого та інклюзивного прийняття рішень у галузі інвалідності; провели  національний семінар для 46 учасників у Києві, у грудні 2015 року, для розповсюдження результатів проекту серед представників громадських організацій та місцевих органів влади, що працюють у сфері інвалідності у різних регіонах України; відредагували закони, законопроекти, підзаконні акти у відповідності з коректною термінологією, Конвенцією про права людей з інвалідністю, інклюзивності та ін.

Під час прес-конференції Наталія Василюк, заступник директора Британської Ради в Україні, Лариса Байда, начальник відділу Національної Асамблеї інвалідів України, Світлана Демко та Світлана Іщенко, представники ГО «Відкриті серця», та Раїса Панасюк, голова ГО «Гармонія» розповіли про головні досягнення проекту у напрямках законодавства, системи прийняття рішень владою та громадськістю, практичному втіленні цілей проекту.

Щоб влада, громада і медіа працювали як одне ціле, потрібно було їх навчити цьому

«Проект націлений на те, щоб залучити людей з інвалідністю та організації, які захищають їх права, до самого початку прийняття рішень на державному та місцевому рівнях, на рівні громад, організацій. Має прийти розуміння того, що не можна вирішувати долю людей за людей», – прокоментувала Наталія Василюк, заступник директора Британської Ради в Україні.

«Ми були дуже раді тому, що Британська Рада обрала нас партнером у цьому проекті. Для початку ми організували захід «Пошук майбутнього» – 60 представників влади, громадських організацій та медіа через голосування визначали  пріоритети для людей з інвалідністю в Україні. Зокрема, ми зупинилися на таких пунктах: забезпечення впровадження інклюзивної освіти на всіх рівнях системи освіти; надання пільг; забезпечення комп’ютерними програмами людей з порушенням зору; забезпечення виконання ст. 9 «Доступність» КПІ; представництво людей з інвалідністю та НУО під час розробки рішень /політик /законів, які їх стосуються, в центральних та місцевих органах влади в якості радників, спостерігачів. Ми розробили Міжнародну рамку – це логічна схема дій уряду, громадських організацій та ЗМІ, яка чітко визначає роль кожної з цих аудиторій у прийнятті інклюзивних рішень.

Пілотною у проекті була обрана Вінницька область, адже там присутні потужні громадські організації, які змогли знайти спільну мову з місцевою владою і журналістами. Основне досягнення проекту – його реалізовували самі люди з інвалідністю. Саме вони виступили експертами і, наприклад, за шість місяців змінили свідомість місцевих органів влади і допомогли побудувати перший в Україні тренінговий центр незалежного проживання», – поділилася враженнями Лариса Байда, начальник відділу організаційно-правової діяльності і взаємодії у сфері соціального захисту інвалідів Національної Асамблеї інвалідів України.

Представники громадських організацій детальніше розповіли про практичні результати проекту – зокрема про створення тренінгового центру незалежного проживання у Вінницькій області та встановлення підйомника у центрі первинної медико-санітарної допомоги у Вінниці.

«Ми здійснили головну мрію нашої ГО – відкрити тренінговий центр для виконання 19 статті Конвенції ООН «Незалежне проживання». Британська Рада виділила кошти на оздоблення будівлі, місцева влада – на утримання приміщення та оплату роботи працівників. Завдяки рекомендаціям, розробленим під час програми, ми знаємо, як можна і треба працювати із владою. Проект закінчився, проте його наслідки продовжують поширюватися серед інших громадян», – розповіла Світлана Демко, директор ГО «Відкриті серця».

«Щоб влада, громада і медіа працювали як одне ціле, потрібно було їх навчити цьому – що і зробив проект IDEAS. Знання – це найбільший скарб, який ми отримали.Спільно з Британською Радою та Вінницькою міською радою ми обладнали центр первинної медико-санітарної допомоги у Вінниці. Сам центр зручно розміщений біля зупинок низькополого транспорту, проте доступ до приміщень вище першого поверху для маломобільних пацієнтів обмежений. Тому ми вирішили встановити підйомник. Було вирішено, що 100 тисяч гривень надасть Британська Рада, ще 100 тисяч – міська влада. Проте проект довелося переглянути, його бюджет збільшився – тоді влада надала в чотири рази більше коштів. Це і називається інклюзивне прийняття рішень – коли влада готова збільшити фінансування, щоб досягти якісного результату», – підвела підсумки Раїса Панасюк, голова ГО «Гармонія».

Наразі проект закінчується, проте громадські організації, які брали в ньому участь, долучилися до програми Британської Ради «Активні громадяни» і продовжують втілювати інклюзивні рішення в українському суспільстві.

За додатковою інформацією звертайтеся до Юлії Чужі за номером 044 490 5600 або на електронну адресу Yulia.Chuzha@britishcouncil.org.ua.

Британська Рада розпочала роботу над проектом IDEAS у лютому 2013 року за підтримки Національної Асамблеї інвалідів України – організації, що об’єднує 108 неурядових організацій людей з інвалідністю, і виступає соціальним партнером держави щодо формування політики у сфері соціального захисту людей з інвалідністю та забезпечення їх прав.

Цілями проекту були доступність (архітектурна, транспортна, інформаційна) відповідно до статті 9 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю; інклюзивне навчання на всіх рівнях освіти; представництво людей з інвалідністю в органах влади та їхня участь у процесі прийняття рішень; забезпечення послуг, що надаються людям з інвалідністю, у тому числі незалежне проживання; працевлаштування та зайнятість для людей з інвалідністю.

Британська Рада – міжнародна організація Сполученого Королівства із культурних відносин та освіти. Ми створюємо можливості для розбудови міжнародних зв’язків між Британією та іншими країнами та вибудовуємо довіру між людьми по всьому світу.

Ми є глобальною організацією, що має 190 представництв у 110 країнах, де працює понад 7000 людей. Ми ведемо діяльність у сферах мистецтва, вивчення англійської мови, освіти та розбудови суспільства.

В Україні ми працюємо, щоб підтримати її вибір на Європейську інтеграцію та амбіції країни у розвитку міжнародної співпраці, з метою розбудови кращого, більш безпечного і процвітаючого суспільство. Ми прагнемо зробити Великобританію партнером України у процесі реформування системи освіти і активізації культурної сфери. У наших програмах беруть участь близько 2 млн. українців щорічно.

Ми – британська благодійна організація, яка підпорядковується Королівській Хартії. Державне фінансування складає менше 25% нашого обороту, який у минулому році склав £781 млн. Інші джерела доходів Британської Ради – плата за отримання освітніх послуг від клієнтів по всьому світу, а також розвиток контрактних і партнерських відносин з державними та приватними організаціями. Вся наша робота полягає в реалізації нашої благодійної мети і підтримує процвітання й безпеку у Великій Британії й у всьому світі.

Для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте: www.britishcouncil.org. Ви можете також підтримувати зв’язок з Британською Радою через facebook.com/BritishCouncilUkraine та twitter.com/britishcouncil