Виборчі права людей з інвалідністю

На Полтавщині Національна Асамблея інвалідів України спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем (International Foundation for Electoral Systems, IFES) проводять оцінювання доступності виборчих дільниць для людей з інвалідністю.

Конституція України та Конвенція ООН про права людей з інвалідністю (зокрема, стаття 29 «Участь у політичному та суспільному житті»), що ратифікована Україною у 2009 році, гарантують людям з інвалідністю однакові права, можливості та обов’язки в процедурі участі у виборчих та політичних процесах на рівні з іншими.

До сьогодні громадяни, котрі мають важкі форми інвалідності, обмежені у своїх можливостях повноцінно брати участь у політичному житті суспільства і зокрема у виборах.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

За словами виконавчого директора Національної Асамблеї інвалідів України (НАІУ)  Наталії Скрипки: «Причин цьому є багато: недосконалість українського законодавства; архітектурна недоступність об’єктів виборчого процесу; проблема доступу до інформації; відсутність достовірного обліку людей з інвалідністю і маломобільних громадян, які потребують створення особливих умов та додаткової підтримки задля забезпечення повної реалізації ними їхніх прав тощо. Серед інших − проблема необізнаності учасників виборчого процесу, і зокрема персоналу виборчих дільниць, в питаннях інвалідності».

Задля зміни вищезазначеної ситуації, Національна Асамблея інвалідів України спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем проводять оцінювання доступності виборчих дільниць для виборців з інвалідністю.

В результаті будуть напрацьовані відповідні рекомендації і стратегії з метою покращення доступу громадян з інвалідністю та маломобільних виборців до виборчого процесу. Оцінювання доступності об’єктів, на яких розташовані виборчі дільниці, пройде в січні-березні 2016 року.

 «Головна мета: сприяти створенню можливостей особам з інвалідністю продемонструвати свою громадянську позицію на рівні  з іншими громадянами шляхом реалізації своїх виборчих прав» – наголошує пані Наталія. Завдання проекту – не просто обстежити всі приміщення, де розташовуються виборчі дільниці, на предмет доступності для людей з інвалідністю, а й розробити рекомендації для їх вдосконалення. Для цього готуються закріплені за районами 25 команд із двох експертів та група резерву. Найбільша проблема полягає в тому, що роботу потрібно виконати в короткий термін – до кінця лютого. Всі дані щодо стану доступності виборчих дільниць області будуть представлено для ЦВК та Полтавської обласної державної адміністрації».

Зважаючи на потужне представництво, фаховість та розгалуженість організацій громадянського суспільства у Полтавській області, саме цей регіон обрано для реалізації в Україні першого етапу пілотного проекту-дослідження. Дане дослідження не є науковим, а проводиться на основі практичного досвіду партнерів проекту − представників громадських організацій усіх рівнів, які об’єднують людей з інвалідністю.

Метою дослідження є виявити спектр проблем та окреслити можливі шляхи їх подолання, порушити найважливіші проблемні питання, створюючи підґрунтя для подальших активних дій на підтримку прав та інтересів осіб з інвалідністю. Саме оцінювання доступності виборчих дільниць для виборців з інвалідністю буде здійснюватись за методикою, логістикою і консультативною допомогою експертів  Національної Асамблеї інвалідів України, за участі волонтерів і представників громадських організацій на добровільних засадах.

З метою підготовки учасників дослідження в січні відбулась нарада заступника голови Полтавської облдержадміністрації Пругла О.Є. за участі представників НАІУ, Міжнародного фонду виборчих систем, структурних підрозділів облдержадміністрації та Громадської ради при облдержадміністрації, а також для майбутніх аудиторів проведено навчальний семінар-тренінг. У нараді також прийняли участь керівники департаментів та управлінь, заклади яких найчастіше використовуються для облаштування і роботи виборчих дільниць. У ході перемовин досягнуто згоди щодо тісної співпраці та необхідності проведення спільними зусиллями такого масштабного аудиту.

Результати впровадження пілотного проекту доступності до виборчого процесу людей з інвалідністю у Полтавській області стануть прикладом для подальшого впровадження проекту доступності на території всієї України.

Довідка.

Міжнародний фонд виборчих систем (IFES) – організація, що займає провідне місце у світі в справі сприяння процесу виборів. З 1987 року працює з 135 країнами. Фонд постачає країнам технічні поради та інструментарій для проведення демократичних виборів. IFES – міжнародна позапартійна організація розвитку демократії, і мета діяльності – дати людям право голосу у визначенні того, як ними управляти. Кожен проектIFES здійснюється місцевим персоналом і у співпраці з місцевими організаціями. Керуючись таким “доморощеним” підходом, IFES забезпечує відповідність пропонованого фондом аналізу потреб даної країни або даного клієнта, а також те, що користь від наданої допомоги переживе термін проекту.