Право на життя. Форум людей з інвалідністю – вимушених переселенців

Найуразливішою категорією, яка залежить від всебічної допомоги держави є люди з інвалідністю. У ситуації надзвичайного ризику та гуманітарної катастрофи дана категорія людей опинилася без гарантовано отримуваних життєво необхідних ліків, без житла, працевлаштування, освіти, реабілітації та адаптації.

Право на життя. Форум людей з інвалідністю – вимушених переселенців

Незважаючи на те, що минуло 1,5 роки з початку трагічних подій, які охопили Схід України, ситуація для людей з інвалідністю – вимушених переселенців, залишається вкрай важкою практично у всіх аспектах загальнолюдського життя.

Про всі ті проблеми, негаразди, які доводиться долати людям з інвалідністю – вимушеним переселенцям, йшлося на Всеукраїнському Форумі «Взаємодія державних і місцевих органів влади, соціальних структур та ГОІ у вирішенні нагальних проблем внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю». Організували Форум Національна Асамблея інвалідів України (НАІУ) та Рада громадських організацій людей з інвалідністю та їх родин – вимушених переселенців зі Сходу України за підтримки Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю та Міністерства соціальної політики України. Назріла необхідність обговорити актуальні проблеми внутрішньо-переміщених осіб з інвалідністю та членів їх родин, питання надання інформаційної та консультаційної допомоги зазначеній категорії осіб, винайдення шляхів співпраці з державними та місцевими органами влади, а також повсякденних питань організації та пошуку архітектурно доступних місць проживання, доступного транспорту для перевезення, повноцінного харчування, лікування, побутового облаштування, забезпечення соціальною, юридичною, психологічною та іншою допомогою.

«Ми платимо високу ціну за те, щоб залишатися українцями…», – сказала Тетяна Баранцова, голова ЛОМГО «АМІ-Схід». У мирний час на Сході України мешкало майже 360 000 людей з інвалідністю та додатково ті мешканці Луганської та Донецької областей, які підпадають під групу ризику по здоров’ю (враховуючи великий аспект травматизму, екологічні проблеми промислових областей).

Право на життя. Форум людей з інвалідністю – вимушених переселенців

На сьогодні велика кількість даної категорії громадян, стала найуразливішою категорією серед вимушених переселенців, відчуваючи на собі всі проблеми надважкого часу. Особи, які проживають в орендованих помешканнях, розповідають про труднощі з пошуком житла, а саме небажання здавати квартири людям з Донбасу, вимоги сплачувати орендну плату наперед за декілька місяців, відсутність основних предметів побуту в орендованих квартирах тощо. Також, Тетяна Баранцова пояснила, що існує багато проблем із працевлаштуванням. Багато хто з них не може знайти роботу такого самого рівня, який мали раніше. У людей просто не вистачає грошей – навіть ті, хто працює, не можуть забезпечити всі потреби сім’ї (орендна плата, одяг, харчування, освіта, здоров’я, навчання та забезпечення дітей тощо). Внутрішньо переміщені особи зі сходу, та особливо з Криму, не мають доступу до своїх банківських рахунків, майна або бізнесу за попереднім місцем проживання, та не в змозі продати або перереєструвати майно. Вони витрачають всі свої заощадження на початковому етапі переселення для облаштування на новому місці (варто зазначити, що витрати в Києві більші, ніж в інших регіонах країни), втрачають роботу і джерело доходу.

Пошук місця роботи та місць у дитячому садку і школі для дітей, а також пошук житла та проходження усіх процедур реєстрації особливо важкі для одиноких матерів. Переселенці, які шукають роботу, в переважній більшості повідомляють, що труднощі з пошуком роботи пов’язані з дискримінацією з боку місцевих роботодавців, які пропонують меншу платню, гірші заохочувальні пакети, в цілому «небажану» роботу або неофіційне працевлаштування.

Щодо освіти, то сім’ї з дітьми віком від 3 до 6 років розповідають про серйозну нестачу місць у дитячих садках і дошкільних закладах для дітей з інвалідністю. Мами скаржаться на погіршення успішності дітей в школі та на непрямі витрати, пов’язані з навчанням дітей у школах. Сім’ї не можуть дозволити собі позакласні заняття або репетиторів. Учні розповідають, що відчувають погане ставлення та дискримінацію з боку однокласників.

Матері учнів старших класів як з Криму, так і з Донбасу, висловлюють занепокоєння майбутнім вступом їхніх дітей до вищих навчальних закладів, зокрема відсутністю квот для кримчан в університетах на материковій Україні. Студенти повідомляють про складності з переведенням з одного навчального закладу до іншого. Взагалі, ще одна із найважливіших проблем, є пересування людей із інвалідністю та зв`язок між територіями. Дорослі чоловіки та жінки скаржаться на практичну неможливість одержати перепустку, її можна отримати тільки неформальними та неофіційними шляхами. Багато хто з них не можуть відвідати своїх рідних або допомогти їм виїхати. В’їзд та виїзд з Криму особливо складний для громадян України. Багато внутрішньо переміщених осіб розповідають про те, що збираються повернутися додому одразу після того, як ситуація стабілізується, однак не очікують цього у найближчому майбутньому. Існують групи, особливо ті, хто не зміг знайти роботу та інтегруватися, які вважають, що не мають іншого виходу, окрім як повернутися, навіть якщо це небезпечно.

Право на життя. Форум людей з інвалідністю – вимушених переселенців

На Всеукраїнському Форумі «Взаємодія державних і місцевих органів влади, соціальних структур та ГОІ у вирішенні нагальних проблем внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю» визначили наступні кроки: держава має прийняти до уваги справи, пов’язані з дискримінацією дітей з інвалідністю, удосконалити програми реабілітації по догляду за такими дітьми, вжити термінові заходи для захисту людей та дітей з інвалідністю, що не менш важливо – здійснити кроки для усунення будь-яких ризиків, пов’язаних з торгівлею органами дітей з інвалідністю. Також одним з найважливіших прийнятих рішень було здійснення всіх необхідних заходів для систематизації реєстрації внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю та забезпечення їм належних умов проживання.

Марія ШАБАНОВА