«Бізнес, де прибуток має суспільство! У Києві відбувся Всеукраїнський Форум підприємств громадських організацій людей з інвалідністю

Як сьогодні, в сучасних умовах, «виживають» підприємства людей з інвалідністю? Чи бачить і чує їх влада? Податкова реформа!? Трудовий кодекс!? Децентралізація!? Чи зможуть тисячі людей з інвалідністю в Україні, що працюють на цих підприємствах реалізовувати своє конституційне право на працю після впровадження реформ? Ці та інші питання були обговорені на Всеукраїнському форумі підприємств громадських організацій людей з інвалідністю.

«Бізнес, де прибуток має суспільство! У Києві відбувся Всеукраїнський Форум підприємств громадських організацій людей з інвалідністю

Форум проходив в м. Києві  19 – 20 листопада в м. Києві. Організаторами заходу виступили Національна Асамблея інвалідів України, Асоціація підприємців та працюючих інвалідів України та Українське товариство сліпих за підтримки Уповноваженого Президента України у справах людей з інвалідністю, Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина, Фонду «Акція людина» (ФРН), Дормундського  міжнародного  освітнього центру  (Німеччина), Міністерства соціальної політики України, Фонду соціального захисту інвалідів.

В роботі Форуму взяли участь 119 директорів підприємств громадських організацій інвалідів та лідерів громадського руху осіб з інвалідністю.

З привітальним словом до учасників Форуму звернувся Міністр соціальної політики України Павло Розенко. Він підкреслив, що  за нинішніх непростих умов вдалося відстояти і зберегти соціальні гарантії підприємствам громадських організацій інвалідів у вигляді відповідних пільг з оподаткування. За останні роки було багато зроблено і у напрямку посилення інституційної спроможності і підтримки громадських організацій України. Зокрема, наприклад, з початком дії нового Закону України “Про громадські об’єднання” майже вдвічі збільшилася кількість зареєстрованих громадських організацій інвалідів та значно зменшилася кількість відмов у їх реєстрації.

Посол ФРН в Україні Крістофер Вайль, виступаючи на форумі, зазначив: «Право на працю – одне з основних прав людини, яке визнане міжнародними актами та законодавством України. Це право поширюється і на осіб з інвалідністю. Завдання цивілізованої держави забезпечити це право – зруйнувати перешкоди (бар’єри), які не дають можливість людям з інвалідністю реалізувати свої можливості і здібності і здобутті гідної праці». За словами пана Вайля «люди з інвалідністю здатні вносити цінний внесок в національну економіку країни, їх працевлаштування дозволяє значно знизити витрати на пільги по інвалідності і може сприяти зниженню рівня бідності». Також Посол наголосив, що необхідно всі рішення,які приймаються в інтересах людей з інвалідністю опрацьовувати із залученням самих людей  з інвалідністю.

«Підтримку підприємств громадських організацій людей з інвалідністю у новому Податковому кодексі України необхідно зберегти» – про це заявив Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю В. Сушкевич. «А стосовно норми, яка існує в Україні по відношенню до пенсіонерів з інвалідністю: оподаткування пенсій – це, я вважаю, – сором українського законодавства – оподатковувати оту нещасну пенсію людей з інвалідністю. Я закликаю в новому податковому кодексі назавжди прибрати цю норму.»

Під час пленарного засідання Форуму виступаючи на Форумі звернули увагу на погіршення фінансових та соціальних показників діяльності підприємств  громадських організацій інвалідів (далі – ГОІ); відсутність державних замовлень продукції підприємств ГОІ; «не підйомні» тарифи на електро-  та газопостачання для виробничих підприємств; необхідність розробки та впровадження  нових прогресивних підходів для стимулювання найму людей з інвалідністю як на відкритому ринку праці, так і на підприємствах ГОІ; відсутність ефективної регіональної  політики сприяння розвитку підприємництва, зокрема у структурі ГОІ. Зазначено, що 37 підприємств ГОІ,  на яких працювали тисячі осіб з інвалідністю залишилися в Автономній Республіці Крим та 22 знаходяться в зоні проведення АТО, а понад 50 тисяч ВПО з інвалідністю потребують державної підтримки, в тому числі через їх працевлаштування.

«Бізнес, де прибуток має суспільство! У Києві відбувся Всеукраїнський Форум підприємств громадських організацій людей з інвалідністю

З особливим оптимізмом та надією щодо збереження державної підтримки  був виступ заступника Міністра фінансів України Макеєвої О.Л., яка зазначила, що Мінфіном розроблено нову Концепцію податкової реформи в Україні та запевнила, що всі податкові пільги будуть збережені.

Ніна Южаніна, голова Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики  розповіла учасникам Форуму про основні положення податкової реформи, що зареєстрована у Верховній Раді України законопроектом №3357. Автори податкової реформи підтримали пропозиції керівників підприємств громадських організацій людей з інвалідністю щодо збереження положень податкового законодавства стосовно норм, які дозволяють функціонувати таким роботодавцям, забезпечуючи роботою людей з інвалідністю.

Цікавим був досвід діяльності соціальних підприємств Федеративної Республіки Німеччина, організації їх державної підтримки, яка побудована на трьох «К»: капітал-консультації-компенсація. Про це розповіли Астрід Зам – керівник бюро Міжнародного освітнього центру (м. Дортмунд) та Петером Штадлером – виконавчий директор консультативного центру при Федеральній асоціації соціальних підприємств ФРН.

Учасники Форуму вирішили більш  активно співпрацювати з Верховною Радою України, Урядом, Радою підприємців при Кабінеті Міністрів України. Одноголосно було прийнято резолюцію Форуму.

РЕЗОЛЮЦІЯ

Всеукраїнського Форуму підприємств громадських організацій людей з інвалідністю

19 листопада 2015 року в м. Києві всеукраїнські громадські організації: Національна Асамблея інвалідів України, Асоціація підприємств та працюючих інвалідів України та Українське товариство сліпих провели Всеукраїнський Форум підприємств громадських організацій людей з інвалідністю.

Розглянувши актуальні питання діяльності підприємств громадських організацій людей з інвалідністю, учасники Форуму, що представляють понад  300 підприємств громадських організацій людей з інвалідністю (далі-підприємства ГОІ) з різних регіонів України, на яких працюють більше  50 відсотків осіб з інвалідністю,

Звертають увагу  Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органів центральної виконавчої влади, місцевої влади та місцевого самоврядування на:

 • погіршення фінансових та соціальних показників діяльності підприємств ГОІ;
 • відсутність державних замовлень продукції підприємств ГОІ;
 • «не підйомні» тарифи на електро- та газопостачання для виробничих підприємств;
 • необхідність розробки та впровадження нових прогресивних підходів для стимулювання найму людей з інвалідністю як на відкритому ринку праці, так і на підприємствах ГОІ; 
 • відсутність ефективної регіональної  політики сприяння розвитку підприємництва, зокрема у  структурі ГОІ;
 • те, що  37 підприємств ГОІ,  на яких працювали тисячі осіб з інвалідністю залишилися в Автономній Республіці Крим та 22 знаходяться в зоні проведення АТО;
 • понад 50 тисяч внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю потребують державної підтримки, в тому числі через їх працевлаштування.

Наголошують на необхідності:

 1. Не допущення прийняття змін до Податкового Кодексу України, направлених на ліквідацію державної підтримки у вигляді пільг з оподаткування для підприємств ГОІ.
 2. Не допущення звуження соціальних гарантій особам з інвалідністю при прийнятті нової редакції Трудового кодексу.
 3. Залучення експертів з числа фахівців підприємств ГОІ до розробки нормативно-правової бази у сфері зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю.
 4. Створення пріоритетних умов для участі підприємств ГОІ у конкурсних торгах по закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти. Як приклад, замовлення на пошиття одягу, виготовлення меблів (інше)  для потреб Збройних Сил України тощо.
 5. Розгляду питання надання підприємствам ГОІ, які є виробниками товарів, робіт, послуг пільгових тарифів на оплату послуг з електро- та газопостачання.
 6. Забезпечення своєчасного відшкодування підприємствам ГОІ податку на додану вартість.
 7. Передачі повноважень, що сьогодні є в компетенції Фонду соціального захисту інвалідів обласним державним адміністраціям в частині  розгляду питання надання фінансової допомоги підприємствам ГОІ на створення робочих місць для працевлаштування осіб  з інвалідністю на загальну суму до 500-800 тис.грн.
 8. Оперативного вирішення питання оплати Державною казначейською службою України та її територіальними відділеннями видатків на фінансову допомогу підприємствам ГОІ, по яким прийнято рішення протягом 2014-2015 років.
 1. Прийняття Верховною Радою України законопроекту № 2299 (автори – народні депутати члени Комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю, яким передбачено:
 • механізм виконання нормативу робочих місць для працевлаштування людей з інвалідністю, в тому числі шляхом зарахування визначеної кількості людей з інвалідністю, що забезпечені роботою на підприємствах ГОІ  шляхом укладення з ними договорів на виробництво товарів, виконання робіт і послуг.
 • можливість отримання підприємствами ГОІ державної фінансової підтримки за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів на збереження робочих місць на яких працюють особи з інвалідністю.
 1. На державному рівні вжити заходів щодо захисту національного виробника, запровадивши мито на імпорт на внутрішній ринок України аналогів продукції, що виробляється підприємствами ГОІ.
 2. Розвитку та підтримки різних форм зайнятості інвалідів, у тому числі самозайнятості.
 3. Впровадження в Україні захищеної зайнятості для осіб з інтелектуальними чи психічними порушеннями, зокрема через фінансування соціальної послуги супроводу на робочому місті на робочому місці на відкритому ринку праці або праце терапії у спеціально створених майстернях незалежно від форми власності для осіб з інтелектуальними або психічними порушеннями.
 4. Запровадження надання «стартового» капіталу для створення підприємства ГОІ за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів, інших соціальних фондів.
 5. Підтримку бізнес-проектів підприємств ГОІ, направлених на працевлаштування ВПО з інвалідністю, зокрема в  областях, де проживає найбільша кількість ВПО з інвалідністю (Донецька, Луганська, Харківська, Дніпропетровська та Одеські області).
 6. Розгляду питання впровадження компенсації заробітної плати ( не менше 50% законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати)  підприємству ГОІ  за працевлаштування осіб з інвалідністю, що мають 1 групу інвалідності.
 7. Впровадження регіональної політики сприяння розвитку підприємництва у структурі громадських організацій інвалідів, в тому числі через залучення їх  до виконання регіональних замовлень.

Зазначені пропозиції потребують внесення змін та доповнень до законодавства України. Враховуючи це, учасниками Форуму прийнято рішення про створення  експертної групи при Асоціації підприємств та працюючих інвалідів України.

Ми відкриті до співпраці та сподіваємось напідвищення ефективності співпраці з органами державної влади у сфері професійної, трудової реабілітації та зайнятості інвалідів, реалізації конституційних прав громадян-інвалідів на працю та зайнятість нарівні з іншими відповідно до Конвенції ООН про права інвалідів!

Діяльність  підприємств громадських організацій людей з інвалідністю  – це бізнес, де прибуток має суспільство!

Прес-служба НАІУ