Уповноважений Президента з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич: «Указ Президента – для нас…»

Указ Президента з нагоди відзначення Міжнародного дня людей з інвалідністю №678/2015 «Про активізацію роботи щодо забезпечення прав людей з інвалідністю»… Начебто традиційний Указ Президента до 3 грудня є дуже незвичним по змісту і новаціям, які він започатковує.

По-перше, жоден попередній із Президентів України не визначився відповідно до його Указу, що 3 грудня відзначатиметься в Україні Міжнародний день людей з інвалідністю. Про цей день писали, говорили, робили відповідну інтерпретацію його відзначення, але законодавчо цього дня в Україні не було.

Друге, вперше цей день визнаний, відзначається і відтепер буде щороку відзначатись в Україні як Міжнародний день ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ. Зникає радянська і пострадянська дефініція «День інвалідів». Більше того, Міністерству закордонних справ України разом із Міністерством соціальної політики за участю громадських організацій людей з інвалідністю запропоновано розробити те, що пов’язано з відходом від дефініції «інвалід» і переходом до цивілізованого визначення: «люди (особи) з інвалідністю».

Третє. Вперше Указом Президента акцентована увага щодо необхідності виконання Конвенції ООН про права людей з інвалідністю і рекомендацій Комітету ООН щодо звіту України.

Четверте: в кількох пунктах Указу Президента приділяється увага актуалізації прав людей з інвалідністю у зв’язку із постраждалими воїнами АТО і вимушеними переселенцями зі Сходу України, які мають проблеми з інвалідністю.

Одним із пріоритетів Указу Президента є діяльність обласних державних адміністрацій по забезпеченню прав людей з інвалідністю, забезпеченню медичної, психологічної, соціальної реабілітації, надання в областях допомоги внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю та іншим соціальним проблемам.

П’яте. Одним із домінуючих положень Указу Президента, яким пронизано весь документ, є необхідність врахування думок і напрацювань громадянського суспільства в сфері проблем людей з інвалідністю, співпраці з ними на всіх рівнях. Зокрема, активізація діяльності Комітетів забезпечення доступності, сприяння статутній діяльності громадських організацій людей з інвалідністю, включення представників громадськості до складу органів, які готують рішення, що стосуються прав та інтересів осіб з інвалідністю.

Шосте: приділена увага подоланню бар’єрності на транспорті, архітектурного середовища, в інформаційному просторі, зокрема, впровадження жестової мови у роботі місцевих державних адміністрацій.

Сьоме. Важливим положенням є доведення до державних службовців, в тому числі, найвищого рівня, знань, пов’язаних з положеннями Конвенції ООН про права людей з інвалідністю.

Моя порада лідерам, активістам, фахівцям та експертам: використовувати, застосовувати цей Указ у своїй діяльності по захисту прав людей з інвалідністю та їх соціальній підтримці.

Бесіду вела Наталя ГАРАЧ