Проект «БЕЗМЕЖ» дарує людям з інвалідністю крила

«Соціально-культурний проект «БЕЗМЕЖ» 1 жовтня стартував в Україні» – ця новина облетіла всією країною і багатьох приємно вразила, адже проектом передбачено не тільки привернути увагу до проблем громадян нашої держави з інвалідністю, змінити ставлення суспільства до таких людей, але й дати самим людям з інвалідністю усвідомлення, що вони здатні стати людьми з необмеженими можливостями.

Власне, сама назва і філософія Проекту багато у чому говорить за себе – меж не існує: людина здатна здолати все, не зважаючи на перепони і бар’єри, які досить часто бувають не тільки зовнішніми, але й ще внутрішніми. І як навчитись долати ці перепони, як стати людиною з необмеженими можливостями, відкрито для кожного – варто лише безмежно повірити у себе, саме віра і усвідомлення своєї унікальності надає людині з інвалідністю ці крила, крила для безмежного польоту і самовдосконалення, крила для самореалізації та самоствердження у житті, в професії, в сім’ї, у спорті, у мистецтві…

В урочистому дійстві з нагоди старту проекту взяли участь Міністр молоді та спорту України Ігор Жданов, Міністр соціальної політики Павло Розенко, Уповноважений Президента з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич активісти проекту, таланти з загалу людей з необмеженими можливостями, зірки паралімпійського та дефлімпійського спорту, лідери громадських організацій інвалідів, представники посольств різних країн, а також творчі і соціально активні люди, просто громадяни, які сповідують небайдужість до долі України.

Історія цього проекту почалася приблизно 8 років тому. Вона постала із мрії декількох людей – нинішніх співзасновників «БЕЗМЕЖ» – Національної Асамблеї інвалідів України та Національного комітету спорту інвалідів України – зробити нашу державу країною рівних можливостей, надати людям з інвалідністю рівних прав з іншими громадянами, позбутися зневажливого, або ж жалісливого і, навіть, байдужого ставлення суспільства до проблем таких людей.

Етапами визрівання задуму «БЕЗМЕЖ» стали численні масові заходи за участю людей з інвалідністю – театралізовані церемонії проводів наших паралімпійців за перемогами і зустрічі національних команд, спеціалізовані івенти, які мали суспільний резонанс та привертали увагу громадян до своїх співвітчизників з інвалідністю та їх життя у соціумі.

Актуалізація проекту відбулася 2014 року, коли почалася війна, і зі Сходу повертались герої, які захистили нас там від ворога і стали беззахисними тут, на мирній території. Реалії життя такі, що уже більше року майже щодня поповнюються ряди людей з інвалідністю – молоді люди повертаються скаліченими з АТО, потребуючи допомоги та уваги лікарів, психологів, нашого з вами небайдужого ставлення…

Саме негайна реформа свідомості суспільства у ставленні до людей з інвалідністю, зміна дискурсу у висвітленні їхніх потреб та проблем і стала рушійною силою й метою проекту «БЕЗМЕЖ». Учасники проекту прагнуть, щоб в Оновленій Україні рівність між громадянами перестала бути лише паперовою декларацією. Щоб безбар’єрність у містах і селах стала нормою життя для всіх, щоб люди з інвалідністю не бачили себе в рідній країні «другим сортом», невдахами, а почувались рівними серед рівних..

“Суспільство, країна, в тому числі через українську владу не бачить, не чує, не йде до людини, яка не бачить, не чує, не ходить. Усвідомлення з боку суспільства і влади необхідності рівних прав і можливостей, що на вулиці, що в освіті, що в працевлаштуванні, що в навчанні, бо ці права, на жаль, обмежені щоденним життям навколо нас: магазин, університет, робота, лікарня – оце питання мети нашого проекту”, – прокоментував Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю, голова Національної Асамблеї інвалідів України, президент Національного комітету спорту інвалідів України Валерій Сушкевич. Зі свого боку, у своєму нещодавньому зверненні у Фейсбук, Валерій Михайлович звернувся до користувачів соціальних мереж із проханням: «ЗНАЙДІМО РАЗОМ людей, особистостей, переможців по життю, які, не зважаючи на інвалідність, мають екстремальні, надзвичайні, вражаючі прояви сили духу, життєздатності, життєлюбства, досягнень неможливого, майже неможливого, включаючи творчі мистецькі прояви (вокал, хореографія тощо), фізичні можливості, психологічні прояви… Все те, що реально ідентифікує, визначає, показує філософію і конкретні прояви безмежних можливостей людини». Він також надав телефон для контакту з Проектом: 044 33-88-053…

Відтак, «БЕЗМЕЖ» – це соціально-культурний проект, основною метою якого є створення «Світу Рівних Можливостей». «БЕЗМЕЖ» – це постійна присутність в інфополі країни теми прав громадян з інвалідністю. «БЕЗМЕЖ» – це численні проекти в рамках проекту: програми на ТБ, серіали, веб-портал, соціокультурні, спортивні заходи тощо. «БЕЗМЕЖ» – це підприємство, створене з метою всебічного сприяння повній та ефективній участі в житті суспільства, нарівні з іншими, людей з інвалідністю та інших категорій осіб з особливими потребами. Потужна реалізація ідеї та ідеології проекту, його арт-втілення відбудеться через унікальне дійство Infinitus за участю людей «з необмеженими можливостями», наскрізною думкою якого буде – ніхто і ніщо не може здолати сили людського духу. Учасники дійства – творчі люди, артисти – люди з «необмеженими можливостями», які вірять, що сила духу людини – не має меж, що дух дає тілу крила. Вони наочно доведуть – волі і духові скоряються навіть фізичні закони.

Прем’єру першого дійства Infinitus кияни і гості столиці зможуть побачити вже 1 грудня 2015 року, напередодні відзначення Міжнародного дня людей з інвалідністю, у великому ревю-концерті “Infinitus. Початок Великої Подорожі”, що пройде у Палаці спорту.

Наталя Гарач