В Україні налагоджують систему послуг Раннього втручання – для допомоги дітям раннього віку з особливими потребами

У Міністерстві охорони здоров’я України відбулося засідання Міжнародної експертної робочої групи з питань розвитку системи послуг раннього втручання в Україні.

Засідання відбулося за ініціативи Неурядової організації «SOFT Tulip” (Королівство Нідерланди), яка спільно з Європейською Асоціацією Раннього Втручання, ВГО «Національна Асамблея інвалідів України» та іншими партнерами протягом 10 років плідно впроваджує міжнародний досвід щодо надання інноваційних послуг дітям та дорослим з функціональними обмеженнями в Україні.

Метою зустрічі стало обговорення проекту Плану дій щодо розвитку раннього втручання в Україні «Раннє втручання – здоров’я нації – майбутнє України».

МОЗ України визначено координуючим відомством з питань створення, розвитку та функціонування єдиної комплексної міжвідомчої системи Раннього втручання для дітей в Україні.

Рішення про те, що МОЗ України буде координуючим відомством з питань створення, розвитку та функціонування єдиної комплексної міжвідомчої системи Раннього втручання для дітей в Україні, було прийнято під час засідання Міжнародної експертної робочої групи.

Засідання відбулося за участю широкого кола представників – Міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі, Уповноваженого Президента України з прав дітей з інвалідністю Миколи Кулеби, директора НУО «SOFT Tulip» Еріка Блюмколька (Нідерланди); члена Правління Європейської Асоціації Раннього втручання, представника Департаменту охорони здоров’я у координаційній Комісії національної системи Раннього втручання Боавіда Хосе (Португалія), виконавчого директора Національної Асамблеї інвалідів України Наталії Скрипки, начальника управління материнства та дитинства Департаменту медичної допомоги МОЗ України Валентини Коломейчук та її заступника Тетяни Дубініної, керівника групи психології розвитку ДУ «Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України», президента БФ «Інститут раннього втручання» Анни Кукурузи, профільних міністерств та відомств, експертів Світового банку, Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, науковців та фахівців у сфері надання послуг дітям з інвалідністю раннього віку, батьків дітей з інвалідністю.

Захід продовжив співпрацю у розгляді питання розвитку в Україні системи послуг Раннього втручання з метою організації допомоги дітям раннього віку з інвалідністю, надання системної підтримки родинам, які виховують дітей з порушеннями розвитку, запобігання відмовам батьків від дітей з психофізичними порушеннями та потраплянню їх в інтернатні заклади, а також запобігання інвалідизації дитячого населення.

Учасники обговорили проект Плану дій щодо розвитку Раннього втручання в Україні «Раннє втручання – здоров’я нації – майбутнє України», проблеми та перспективи його реалізації, шляхи та механізми міжвідомчої взаємодії у впровадженні, функціонуванні та фінансуванні системи послуг Раннього втручання в Україні, можливості використання міжнародного досвіду.

Як відомо, послуги раннього втручання є надзвичайно поширеними і економічно обґрунтованими у більшості країн світу. У деяких регіонах України (Харківська, Львівська, Одеська та Закарпатська області) із залученням проектів міжнародної технічної допомоги вже впроваджено елементи комплексної послуги раннього втручання на базі окремих закладів й установ та є готовність виконати пілотні проекти для подальшого поширення раннього втручання на території України.

«Розвиток системи раннього втручання є актуальним у зв’язку з реформуванням системи охорони здоров’я, посиленням первинної ланки надання допомоги, зміни моделі педіатричної допомоги на модель сімейного лікаря та ефективною формою забезпечення доступності комплексних, тривалих у часі послуг дітям раннього віку з порушеннями психофізичного розвитку, а також допомоги родинам, що виховують таких дітей», – зауважив Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі.

Цю ідею підтримують і міжнародні експерти. Ерік Блюмкольк, директор неурядової організації SOFT Tulip, (Королівство Нідерланди) зазначив, що в багатьох країнах світу система раннього втручання ефективно працює.

Раннє втручання повинно включати широкі скоординовані міждисциплінарні зусилля в різних секторах та стати частиною створеної та такої, що постійно модернізується, єдиної комплексної міжвідомчої системи раннього виявлення, реабілітації та соціальної адаптації дітей в Україні.

За розрахунками Європейської Академії Дитячої Інвалідності, в Україні близько 1 млн дітей буде вимагати постійного медико-педагогічного супроводу.

Вл. кор.