Інклюзивні рішення для рівноправного та відповідального суспільства

Британська Рада в Україні та Всеукраїнське громадське об’єднання «Національна Асамблея інвалідів України» в кінці року провели тренінг в межах реалізації проекту «Громадянське суспільство як захисник прав людей з інвалідністю в процесі прийняття рішень органами влади». Проект фінансується Європейським Союзом та виконується Британською Радою у співпраці з місцевими партнерами у шести країнах світу: Азербайджані, Вірменії, Грузії, Йорданії, Лівані та Україні. Партнером проекту в Україні є ВГО «Національна Асамблея інвалідів України».

У тренінгу взяли участь 60 осіб – представники державних структур, громадських організацій, засобів масової інформації. Мета тренінгу систематизувати знання з питань інвалідності та інклюзивного підходу до формування політики; засвоєння практичних навичок прийняття інклюзивних рішень; ознайомлення з кращими практиками участі в процесі прийняття рішень людей з інвалідністю та організацій, які представляють їх інтереси в країнах-учасницях проекту.

Інклюзивне прийняття рішень – це філософський та практичний підхід до спільного планування, вирішення проблем та прийняття рішень. Він допомагає забезпечити активну участь у процесі прийняття рішень тих, на кого впливають ці рішення, і тих, хто несе відповідальність за їх втілення.

Ідея інклюзивного підходу до прийняття рішень виникла як ключовий фактор у забезпеченні рівності усіх людей, в тому числі з інвалідністю. Втілення цієї ідеї відбувається шляхом забезпечення того, що політика та послуги, розроблені з метою захисту прав людей з інвалідністю та їх включення в усі сфери життя суспільства, формується з урахуванням досвіду тих, на кого вони спрямовані. Вона також піднімає питання очікувань, які має суспільство по відношенню до людей з інвалідністю, позиціонуючи їх як активних учасників власного життя; а також посилює їх прагнення, позитивне бачення себе та суспільства.

Багато бар’єрів, з якими доводиться стикатися людям з інвалідністю існують лише тому, що вони не залучалися до процесу формування політики та послуг, які впливають на їхнє життя. Якщо позбутися цих бар’єрів – то користь отримають не тільки люди з інвалідністю та їх родини, а ціле суспільство.

В усіх аспектах державної політики – від освіти, до працевлаштування, охорони здоров’я, соціальної допомоги, транспорту та інших – залучення людей з інвалідністю до процесу прийняття рішень забезпечує більш ефективні результати, про це свідчить практична діяльність в країнах учасницях проекту.

Учасники проекту визначили пріоритетні види діяльності для поглиблення участі осіб з інвалідністю та їх організацій у процесі прийняття рішень на національному та регіональному рівнях, які будуть задіяні в практичному аспекті проекту

Ось деякі з них:

  • Право на освіту: забезпечити впровадження інклюзивної освіти на усіх рівнях системи освітніх послуг.
  • Право на соціальний захист (раціональне забезпечення пільг та соціальних послуг).
  • Забезпечення впровадження Статті 9 «Доступність» Конвенції ООН про права інвалідів.
  • Створення робочих місць та відповідних умов праці для людей з інвалідністю.
  • Забезпечення умов незалежного проживання та підтримки людям з інвалідністю та ін.

Лариса БАЙДА,
начальний відділу НАІУ,
координатор проекту