На Львівщині роблять реальні кроки, щоб медичні послуги стали доступними для всіх

У рамках проекту «Репродуктивне здоров’я жінок з порушенням опорно-рухового апарату у Львівській області» у Львівській області вирішили шукати порозуміння у безпосередньому контакті між тими, хто потребує медичної допомоги, і тими, хто її надає.

Для цього проводять семінари, на яких говорять про те, як згідно Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, трактується поняття «інвалідність», на які особливості необхідно зважати, надаючи допомогу жінці з порушенням опорно-рухового апарату, про психологічні аспекти надання допомогиособам з інвалідністю та особливості комунікації.

Під час виконання проекту «Репродуктивне здоров’я жінок з порушенням опорно-рухового апарату у Львівській області», який реалізовується у рамках програми USAID „Здоров’я жінок України» вже вдалося досягнути реальних результатів. Окрім названої громадської організації, в програмі Агенції Міжнародного Розвитку США з метою підтримки ініціатив громадськості, спрямованих на покращення доступу жінок з інвалідністю до послуг з планування сім’ї і репродуктивного здоров’я також беруть участь громадські організації осіб з інвалідністю, Житомирської, Луганської та Вінницької областей.

Виконавці проекту переконані, що про якість медичної допомоги можна робити висновок за тим, як її надають найбільш вразливим категоріям населення. До таких категорій можна віднести жінок з інвалідністю.

Отож, як зазначив Ярослав Грибальський, мета проекту – дослідити проблему в кількох напрямках: по-перше, наскільки на Львівщині жінки з інвалідністю переживають ту проблему, наскільки вони висловлюють ту проблему і наскільки вони є почуті. Друге питання – наскільки медики усвідомлюють такого пацієнта, що він дещо інший і що до нього потрібен інший підхід із огляду на те, що він має інвалідність, що він в інвалідному візку, що він має вади опорно-рухового апарату. Окремим аспектом було дослідити, наскільки ж доступні для таких людей заклади охорони здоровя міста та області.

Треба сказати відразу, що до проекту з розумінням поставилися і керівники департаменту охорони здоровя Львівської обласної державної адміністрації та управління охорони здоровя Львівської міської ради. Бо завжди ми мали розуміння, відгукувалися на наші звернення, ішли нам назустріч, і ми спільно ті речі робили.

Для того, щоб провести дослідження, наскільки доступні заклади охорони здоровя Львова та області в архітектурному плані, було розроблено спеціальну анкету оцінювання. Щоб мати більше сили, людського ресурсу, організатори проекту звернулися до студентів кафедри соціальної роботи Національного університету „Львівська політехніка”. Для них провели спеціальний семінар, на якому розповіли, що таке доступність і як її оцінювати. Потім студенти ходили на об’єкти, які обстежували за анкетами, готували висновки та пропозиції.

За результатами цих обстежень відбулася нарада під головуванням начальника управління охорони здоровя Львівської міської ради Володимира Зуба. Ярослав Грибальський відзначив, що на всі зауваження та пропозиції, висловлені у рамках проекту, відреагували. Було доручено, щоб у кожній лікарні, в кожному відділенні зробити палати, в яких би було зручно людям у візках, щоб ті палати були зі санвузлом. Сподіваємося, що до кінця року відбудуться певні зміни.

Також під час обстежень звернули увагу на діагностичне обладнання, кушетки, стоматологічне, гінекологічне крісла, рентген. Тому звернули увагу на відсутність такого функціональне обладнання, яке б регулювалося по висоті, щоб у нього могла пересісти людина з візка. У цьому питанні також є розуміння і доручення вивчити питання, щоб придбати у жіночі консультації бодай чотирьох поліклінік таке обладнання.

Під час проекту дослідили, що є такі заклади охорони здоровя у центральній частині Львова, де нічого не можна зробити в плану доступності як, наприклад, поліклініка на вул. Руській, чи на вул. Стецька чи інші. Але є люди, які живуть на тих територіях, але вони позбавлені можливості отримати послуги. Тому питання вирішили таким чином. Люди, які живуть у тій частині Львова, де вони не можуть дістатися до своїх закладів, тому визначили поліклініка на проспекті Червоної Калини, мала би взяти під опіку тих людей. У рамках проекту мали семінари вишколи для різних категорій фахівців. Як ми уже згадували, це був вишкіл для студентів. Окремий вишкіл був для соціальних працівників, під час якого соціальним працівникам, які мають обслуговувати людей з інвалідністю, скеровувався щодо отримати репродуктивне здоровя і яким чином вони могли би допомагати своїм клієнтам досягнути того обслуговування.

Перший семінар був звернення до жінок з інвалідністю, під час якого цим жінкам говорити про елементарні речі – про права, про їхні можливості, як достукатися, як докликатися. Зараз третій семінар для медиків. Я просто здивований, що участь у цьому семінарі взяли так багато медиків, близько сорока – працівників жіночих консультацій. поліклінік міста та області. Було дещо ніяково, що ми будемо медиків вчити. Власне і звернення було таке – ми не маємо наміру вас вчити як вам працювати, ми вам хочемо розповісти як трактувати, як ставитися до пацієнтів з інвалідністю, що переживає та людина, як вона себе почуває.

Ярослав Грибальський переконаний, що завдяки знайденому порозумінню вдасться реалізувати те, що намічено, а жінки з інвалідністю почуватимуть себе впевненіше у нашому суспільстві.

Надія Гербовка