ІІІ Всеукраїнський Форум підприємців

21 жовтня 2014 року в київському готелі «Україна» пройшов ІІІ Всеукраїнський Форум підприємств громадських об’єднань інвалідів та працюючих інвалідів України.

Організаторами заходу виступили Національна Асамблея інвалідів України спільно з Асоціацією підприємців та працюючих інвалідів України та Українським товариством сліпих.

У роботі форуму взяли участь Голова Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Валерій Сушкевич, представники Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Фонду соціального захисту інвалідів України, директор Департаменту соціального захисту інвалідів Мінсоцполітики Оксана Полякова та начальник відділу надання пільг і роботи з громадськими об’єднаннями інвалідів Департаменту соціального захисту інвалідів Мінсоцполітики Світлана Руда, Міжнародний експерт з питань працевлаштування та зайнятості людей з інвалідністю (Франція) та понад 80 керівників підприємств громадських організацій інвалідів та громадських об’єднань.

Учасники обговорили актуальні питання надання державної допомоги підприємствам громадських об’єднань інвалідів у вигляді пільг з оподаткування, зокрема з урахування змін до Податкового кодексу України (підготовлених Кабінетом Міністрів України) та фінансової допомоги за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів, отримання державного замовлення, створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та винайдення шляхів подальшого розвитку соціальних підприємств в Україні.

Також були представлені результати проекту «Громадське лобіювання впровадження окремих стандартів ЄС у сфері забезпечення прав інвалідів», що реалізується Харківською громадською організацією «Інститут прикладних гуманітарних досліджень» за участі Національної Асамблеї інвалідів України і підтриманий МФ «Відродження».

Всеукраїнський Форум підприємців відбувся. Що далі?

Зайнятість і реалізація права на працю завжди були основою економічної незалежності. Проте, порівняно з особами без інвалідності, рівень зайнятості та економічної активності людей з інвалідністю у нас в країні знаходиться на низькому рівні. Як відомо, «спасіння потопаючих, справа рук самих потопаючих». Тому люди з інвалідністю об’єднуються, щоб вирішувати свої проблеми.

На Всеукраїнському форумі підприємств громадських об’єднань інвалідів, на якому обговорювалися актуальні питання зайнятості та працевлаштування людей з інвалідністю на підприємствах громадських об’єднань інвалідів, запропоновані зміни до цілого ряду нормативно-правових актів у цій сфері.

Ці зміни направлені на підвищення рівня працевлаштування людей з інвалідністю на відкритому ринку праці за допомогою впровадження нових фінансових підходів стимулювання роботодавців, зокрема за рахунок адміністративно-господарських санкцій, що надходять до Фонду соціального захисту інвалідів. Наголошувалось на необхідності повернення підприємствам громадських об’єднань інвалідів державної допомоги у вигляді преференційної поправки для участі у процедурах держзакупівель, спрощення механізму отримання такими підприємствами фінансової допомоги та податкових пільг. Учасники Форуму зазначили, що підприємства громадських організацій інвалідів повинні стати учбово-виробничими базами для працівника з інвалідністю перед тим, як він отримає можливість працювати на відкритому ринку праці. Тому, нагальним сьогодні є запровадження системи «супроводу» працівника з інвалідністю на робочому місці.

Особливий інтерес викликали пропозиції до Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні. Було запропоновано до тексту її нової редакції під час укладення колективних договорів на підприємствах всіх форм власності включати положення про заборону дискримінації працівників за ознакою інвалідності та передбачати в галузевих угодах заходи із забезпечення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Виступаючі, в основному – керівники підприємств громадських об’єднань інвалідів, на яких більше 50% працюючих з інвалідністю, говорили про суттєве зменшення чисельності самих підприємств (з 400 до 288), як наслідок скорочення працюючих на них людей з інвалідністю. Наголошували на необхідності державної підтримки у модернізації виробництва, підвищення матеріально-технічного забезпечення своєї діяльності, освоєння нових видів продукції, створення нових та збереження діючих робочих місць для працевлаштування людей з інвалідністю. Для цього необхідно забезпечити міжвідомчу співпрацю, починаючи від Мінсоцполітики, Мінекономіки, Мінфіну, ДФС України, Фонду соціального захисту інвалідів та безпосередньо громадських об’єднань інвалідів.

Учасники Форуму зазначили, що останні події, які відбуваються в Україні, призвели до фактичної втрати 24 підприємств громадських об’єднань інвалідів, які прибутково працювали в Автономній Республіці Крим. На жаль, сьогодні практично знищено підприємства Українського товариства сліпих, інших громадських об’єднань в Луганській та Донецькій областях.

Директори підприємств висловлюють занепокоєння щодо можливого скасування податкових пільг для їх підприємств при підготовці чиновниками змін до Податкового кодексу України.

«Завжди із страхом відношусь до змін, – продовжує розмову директор Харківського підприємства об’єднання громадян «Спорт-інвест» Олександр Громов. – От, наприклад, вже діє норма, в якій говориться, що за рахунок робочих місць можна розміщувати замовлення на підприємстві через створення госпрозрахункового об’єднання, але до неї не розроблено ніякої інструкції, як її використовувати. Впровадження цієї законодавчої норми зняло б питання в забезпеченні 4% нормативу працевлаштування людей з інвалідністю у металургії, на залізниці, у вугільній промисловості, та дала б існуючим підприємствам можливість не лише зберігати, а й збільшувати чисельність працюючих осіб з інвалідністю».

«У нас чиновники вважають підприємців або шахраями або ворогами», – бідкаються виробники, а ще просто благають не створювати інструкції з будь-якого приводу.

Директор Сумського учбово-виробничого підприємства УТОГ «Стиль» Людмила Яковчук взагалі порівняла роботу на підприємствах інвалідів із боротьбою за виживання. На очолюваному нею підприємстві зараз шиють форму для армії: куртки, камуфляжні костюми, спальні мішки. Працюють по суботах, бо розуміють, що їхня продукція зараз вкрай необхідна. На рахунку швачок уже 15 тисяч виробів. При всьому цьому, у підприємства 350 тисяч гривень не відшкодованого НДС. «Як за таких умов виживати? Коли нас не підтримує держава, – запитує директор. – Нас бачать лише ті чиновники, у яких в сім’ї є люди з інвалідністю. Це визнавати важко, але реальність саме така».

Голова Національної Асамблеї інвалідів України Валерій Сушкевич підсумовуючи обговорення змін до нормативно-правових актів у сфері праці інвалідів також висловив кілька пропозиції: «Нам би дуже хотілося, щоб підписавши Угоду «Про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом», обравши демократичний шлях розвитку, де права кожної людини будуть дотримуватись, зокрема право на працю людей з інвалідністю, Держава не забувала про підприємства громадських об’єднань інвалідів, на яких працюють тисячі громадян з інвалідністю, реалізуючи своє право на працю та достойне життя. Необхідно впровадження державного замовлення для таких підприємств, а не через посередників, надання пільгових тарифів на оплату енергоносіїв, можливо, монопольне виготовлення підприємствами інвалідів певного списку товарів, впровадження ефективних та прозових механізмів державної фінансової підтримки, забезпечення своєчасного погашення ПДВ та багато іншого. І це наше спільне завдання на майбутнє!»

Сподіваємось, що напрацьовані Форумом підприємців законодавчо-нормативні пропозиції будуть почуті українською владою та на найближчу перспективу прийняті новим складом Верховної Ради України, що в свою чергу підвищить зайнятість та працевлаштування громадян з інвалідністю в Україні.

Олена БУЛАТ