Чи змогли люди з інвалідністю віддати свої голоси за кандидатів?

Як забезпечили право людей з інвалідністю на рівну участь у виборах?

УЧАСТЬ всіх громадян у політичному та громадському житті, а також у демократичних процесах є основною умовою для розвитку демократичного суспільства. Тому так важливо, щоб люди з інвалідністю могли користуватись своїм правом голосу і були залучені до таких процесів.

Згідно з Конституцією та законодавством України громадяни з інвалідністю мають рівне з іншими людьми право на участь у виборах. Будь-які прямі або непрямі обмеження виборчих прав не допускаються, і держава має забезпечити громадянам можливість вільного волевиявлення.

Закон України “Про основи соціальної захи­щеності інвалідів в Україні” (стаття 4 Закону) покладає на державні органи обов’язок створення правових, економічних, політичних, соціально-побутових і соціально-психологічних умов для задоволення потреб інвалідів, у тому числі й реалізації потреби політичного вибору. А Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю прямо зобов’язує державу  «забезпечувати , щоб процедури, приміщення та матеріали для голосування були підхожими, доступними та легкими для розуміння й використання“.

На жаль, у нашому суспільстві все ще наявні системні порушення прав людей з інвалідністю, що не в останню чергу стосується й виборчого процесу.

Не завжди члени виборчих комісій чи інші виборці ставляться до хворих, немічних, старих людей з терпінням і толерантністю, які б допомогли їм відчути себе в момент участі у виборах часточкою своєї держави, носієм цінності, суверенітету і волі свідомої особистості.

Ми поцікавилися у людей, що не чують, у виборців, які пересуваються на інвалідних візках, у незрячих з різних куточків України – чи взяли вони участь у виборах Президента України, з якими перешкодами зіткнулись 25 травня – в день голосування?

Олександр, м. Київ (пересувається на візку)

Я голосував вдома. До мене прийшли три представники дільниці із скринькою. Коли я заповнював бюллетень, вони відмовились вийти з кімнати, аргументуючи тим, що мають мало часу, адже таких як я у них на дільниці багато.

Сама дільниця архітектурно для людей у візках не пристосована. Незважаючи на це, зазвичай голосую на виборчій дільниці, але цього року, на жаль, ні.

Юрий, г. Чернигов (незрячий)

Голосовал вместе с женой на избирательном участке. Вынужден был просить ее помощи для заполнения бюллетеня. До сир пор не уверен, за кого я отдал свой голос… Ведь мы с женой поддерживаем разных кандидатов.

Николай, г. Одесса (передвигается на коляске)

Голосовал на дому. Заявление подал заблаговременно. Все законы голосования были соблюдены.

Неля, м. Житомир (пересувається на візку)

Голосувала на виборчій дільниці, що розташована на території загальноосвітньої школи № 8. Попередила заздалегідь, що маємо йти голосувати на дільницю, а не вдома, попросила виділити вільну скриньку, щоб створити хоч якісь мінімальні зручності на першому поверсі. Але марно: скриньки не було, проблема. Біля центрального входу школи був пандус, але він не відповідав будівельним нормам, а отже без сторонньої допомоги по ньому заїхати до приміщення було неможливо. Лише за допомогою людей, які мені не відмовили, я дісталась до дільниці, що знаходилася на другому поверсі . Отже, завдяки досвідченим і сильним хлопцям, я змогла потрапити на другий поверх школи. Я таки проголосувала! Звичайно мені пропонували голосувати вдома, але я не захотіла. Так хотілося скористатися можливістю відчути себе повноправним громадянином, виборцем, членом суспільства.

Юрий, Винницкая обл. (передвигается на коляске)

Хочу рассказать о голосовании. В этот раз я голосовал дома, хотя все время ездил на избирательный участок, который находится в музыкальной школе. На участок ходила жена. К моему удивлению, первый раз за все время – сделали деревянный пандус, очень неуклюже, но все-таки… Во втором туре (если он будет) обязательно буду голосовать там, вместе со всеми.

Ольга, г. Харьков (с нарушением слуха)

Трудно было определиться с выбором. За кого отдать свой голос? Дело в том, что у глухих людей была очень маленькая, я бы сказала скромная информация по поводу программ кан­дидатов в Президенты. Ведь телевидение не использовало перевода на жестовый язык предвыборных агитационных роликов, различных политических теледебатов и т.д.

Наталя, м. Київ (пересувається на візку)

Наша виборча дільниця знаходиться на першому поверсі кінотеатру. На вході е одна невеличка сходинка, але я не можу на неї виїхати електричним візком. Мені набагато приємніше голосувати там де всі люди, відчуваючи себе звичайною людиною…

Микола, Івано-Франківська обл. (пересувається на візку)

25 травня почалося як завжди, в неділя ми всією сім’єю йдемо до церкви, потім зразу планували піти на виборчу дільницю № 1, що в смт. Богородчанах на вул. Шевченка, попередньо я здзвонився з РДА уточнив чи є я в реєстрі виборців, чи присутня у мене відмітка НСП, як виявилося у списках я є, але відмітки у мене не стояла.   Дивно подумав я, адже я вже 21 рік переміщаюся на інвалідному візку. Але це добре, бо я не дуже хотів голосувати вдома. Сама дільниця розташована на 2 поверсі і щоб туди потрапити мені повинні були забезпечити доступ до урни. Спочатку хотіли винести мені урну до машини, та з’ясувалося що згідно закону не можна виносити урну з приміщення дільниці під час виборів, але потім мені та дружині допомогли потрапити на перший поверх дільниці по дерев’яному настилі встановленому на сходи,  який мав би означати – пандус.. Там ми проголосували і були щасливі від того що наші  голоси вже тепер ніхто не вкраде, що на кінець ми чогось вартуємо в нашій державі і тільки від  свідомості кожного з  нас про свою відповідальність перед країною ми зможемо побудувати нову Європейську Україну. Слава Україні!

Оксана ЗАБУЛОВА